Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Domowa kapusta kiszona

Jak ukisić kapustę w domu

Jeśli jesteś wielkim zwolennikiem kapusty białej, zapewne zastanawiasz się, jaki jest domowy sposób na kiszenie kapusty, aby zimą móc cieszyć się jej smakiem. Mimo tego, iż obecnie, w każdym sklepie dostaniemy kapustę kiszoną, wiele osób, czy to mieszkających w domu, czy w bloku (!), nie wyobraża sobie jedzenia kupnej kapusty kiszonej. Kiszenie kapusty to dla nich czynność obowiązkowa, zwyczaj i element tradycji przekazywany kolejnym pokoleniom. Dzięki temu zachowujemy w swojej rodzinie tradycyjne, domowe smaki.

Od lat istnieją różne sposoby na kiszenie kapusty (pisał o nich już Mikołaj Rej), dzięki czemu każdy z nas może wybrać najkorzystniejszy dla siebie, i cieszyć się smakiem zdrowej, własnoręcznie przyrządzonej kapusty. Smakuje ona rewelacyjnie, zarówno bez żadnych dodatków, jak i z jabłkiem, marchewką i cebulką czy z suszonymi grzybkami na maśle. Może być także bazą do innych dań, również wykonanych samodzielnie – bigosu, kapuśniaku czy kapustki zasmażanej. Warto zatem poświęcić swój czas na poprawne ukiszenie kapusty, aby później z satysfakcją cieszyć się nią pod różnymi postaciami.

Jeśli nie wiesz jeszcze, jakie są domowe sposoby na kiszenie kapusty, koniecznie zaczerpnij garść poniższych informacji:

KISZENIE KAPUSTY W BECZCE

Wielkość beczki zależy od ciebie. Jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu w bloku, wybierz małą beczkę, która nie zajmie dużo miejsca. Poszatkowaną młodą kapustę wrzucamy do beczki warstwami (warstwy solimy w stosunku 15 – 20 g : 1 kg kapusty i przyprawiamy liściem laurowym, zielem angielskim, kminkiem, koprem). Na spód beczki można dodać 3 jabłka.

Najważniejszym elementem jest ugniatanie kapusty (najlepiej nogą), aby puściła jak najwięcej soku. To właśnie podczas ugniatania dodajemy przyprawy, cebulę etc. Sok chroni kapustę przed dostaniem się powietrza, które mogłoby powodować gnicie kapusty.

Na wieko beczki należy położyć coś bardzo ciężkiego. Kapusta powinna stać 10 dni w pomieszczeniu o temp. ok. 20 stopni C, później przekładamy ją do zaciemnionego pomieszczenia o temp. ok. 10 stopni C. Po kilku dniach kapustę przebijamy, aby ją odgazować.

KISZENIE KAPUSTY W GARNKU

To równie dobra metoda, jak poprzednia. Najlepiej użyć wielkiego, kamiennego garnka, do którego będziemy wsypywać warstwami poszatkowaną kapustę. Warstwy przyprawiamy, dodajemy marchew, cebulę etc. Kapusta powinna leżeć w garnku przez 4 dni, w temperaturze pokojowej. Codziennie przebijamy kapustę, aby ją odgazować (najlepiej czymś drewnianym).

KISZENIE KAPUSTY W SŁOIKU

Wszystkie składniki musimy wcześniej wymieszać i dobrze wycisnąć w bardzo dużym naczyniu. Zostawiamy je na godzinę, a następnie przekładamy do słoików bardzo dobrze ugniatając, nadmiar wody odlewamy i uważamy, aby nie powstawało powietrze. Kapusta po 2 – 3 tygodniach nadaje się do jedzenia.

KISZENIE KAPUSTY W WIADERKU

Kapustę wkładamy do wiaderka warstwami, przyprawiając i dodając warzywa. Dokładnie odciskamy. Po 2 – 3 dniach kapustę przebijamy aby ją odgazować. Po kilku dniach jest gotowa do spożycia.